Forumas: krepšinis, futbolas, lažybininkui
Turinys
Statistika
fanazz 522.52 5.74% baubazzz 131.80 10.23% AmZaR 91.56 4.65% Macola 36.29 1.01% unknown 34.10 26.03% juodukas -158.02 -4.95% ex nariai 590.47 1.16% iš viso: 1248.72 1.78%
Dubleriai
Zilvisv 74.45 14.74% Maklerys 5.96 1.35% Rimve -4.73 -1.64% Federico -6.39 -6.66% rimvis -42.41 -6.82% Glitz -57.88 -4.03% pjovejas -157.66 -6.75% ex dubleriai 226.30 1.33%
Draugai
Pagalba

Ar sportas perkamas? [VI dalis]

Senokai nebuvo naujienos šiuo retoriniu klausimu. Ankstesnėse dalyse (1, 2, 3, 4, 5) buvo retoriškai klausiama, kadangi aprašytos tikros istorijos vertusios smarkiai suabejot sporto švarumu. Šiandien norisi pafilosofuot apie "viešą paslaptį". Lietuvos A lyga po "Atlanto" dievybės (vienas trijuose vaidmenyse) pareiškimo apie teisėjų papirkinėjimą sulaukė didelio susidomėjimo. Galbūt dar didesnio nei vykstant sezonui. Ir kaip nebus ažiotažo, kai V.Lekevičius viešai pripažino pirkęs rungtynėms vadovaujančius asmenis.


"Atlanto" vadovas prisipažino anksčiau papirkinėjęs teisėjus, bet šiemet negalėjęs to daryti dėl sumažėjusio klubo biudžeto. Paklaustas apie konkrečias sumas bei atsiskaitymo metodus, V.Lekevičius nusijuokė ir prisiminė ankstesnius laikus: "Pavyzdžiui, rusų laikais SSRS antrojoje lygoje užtekdavo, kad viešbučio administratorius pasirūpindavo. Į restoraną nuvesdavo, kam parūpindavo merginą, o kam žuvies įdėdavo į kelionę. To ir užtekdavo, pinigų nereikėdavo. O dabar kas yra geriausia žuvis? Pinigai. Juk neduosi teisėjui karšio, kad palankiai teisėjautų. Šiais laikais vertę turi tik pinigai."


Atrodo, jog komanda norėdama būti geroje turnyrinės lentelės vietoje perka rungtynes dėl taškų, tačiau pasirodo, jog būta ir kitokių motyvų. "Aš buvau informavęs valdžią apie įtartinus statymus lažybų kontorose. Pasakiau ir konkrečias pavardes. Bet viskas tyliai ir baigėsi. Niekas nenori triukšmo. Nors visi kalba ir žino, kad tai vyksta. Esu sulaukęs ir konkrečių siūlymų, bet man jie nepriimtini", - sakė "Atlanto" vadovas taip lyg ir teigdamas, jog kažkas naudojosi iš anksto žinodami susitikimų baigtis.


Tačiau tai vyksta ne tik Lietuvoje. Vasarą pasklido žinios apie analogiškas problemas iš kaimyninės Lenkijos. Tuomet dienraštis "Polska" rašė, jog prokurorai atskleidė gilias korupcijos šaknis Lenkijos futbole. Nustatyta, jog per pastaruosius dvejus metus buvo sužaista daugiau kaip 150 nesąžiningų futbolo rungtynių, kurių rezultatas buvo sutartas iš anksto. Poznanės miesto prokuratūra, kuri tiria korupciją Lenkijos futbole, jau sudarė 49 bylas. Jose įpainioti visų trijų šios šalies futbolo lygų teisėjai, rungtynių komisarai, sporto klubų vadovai, treneriai ir netgi futbolininkai. Buvo sulaikyta beveik 60 korupcija įtariamų sporto veikėjų. Skandalo tyrėjų sąraše gana gerai žinomos komandos (Lodzės "Widzew", Balstogės "Jagiellonia", Poznanės "Lech").


Tik nereikia galvoti, kad tokie dalykai dedasi tik šalyse, kuriose futbolas nėra toks populiarus. Užtenka prisiminti poros metų senumo istoriją Vokietijoje. Tuomet 25 metų lygos teisėjas Robert Hoyzer prisipažino, jog jam mesti kaltinimai dėl iš anksto sutartos rungtynių baigties yra teisingi. Nors iš pat pradžių vokietis jam mestus įtarimus neigė. Teisėjo advokatų išplatintame pranešime teigiama: "Įtarimai, kurie buvo mesti man ir iškelti į viešumą yra iš esmės teisingi".


R.Hoyzer buvo įtariamas dalyvavęs išankstiniu rungtynių baigties nustatymu. Manipuliuojant rungtynėmis buvo siekta pasipildyti savo pinigines. Didžiausius įtarimus teisėjo veikla sukėlė dar 2004 metų rugpjūčio mėnesio mačas Vokietijos taurės varžybose ("DFB-Pokal"). Susitikimą tarp "Paderborn" ir "Hamburg" ekipų netikėtai rezultatu 4:2 laimėjo Paderborno miesto ekipa. Jau pirmajame šių rungtynių kėlinyje arbitras iš aikštės abejotinu sprendimu pašalino Emile Mpenza bei į Hamburgo ekipos vartus skyrė du abejotinus 11 metrų baudinius. Vėliau paaiškėjo, jog Vokietijos lažybų punktuose už šios ekipos pergalę buvo statomos milžiniškos sumos.


Tačiau nukentėjo ne tik lažybų organizatoriai. Po šio netikėto pralaimėjimo iš Hamburgo ekipos vyr. trenerio pareigų buvo atleistas Klaus Toppmoeller. 2005-ųjų sausį žurnalas "Stern" išspausdino pranešimą, kuriame teigiama, jog R.Hoyzer siejamas su Kroatijos mafija.

 

Taip pat nereiktų pamiršti Serie A kyšininkavimo skandalo. 2006-aisiais futbolo pasaulį sukrėtė vienas didžiausių rungtynių rezultatų suderinimo skandalų. Rungtynės buvo derinamos parenkant palankius teisėjus. Rungtynių falsifikavimą 2006 metų gegužės mėnesį atskleidė Italijos policija. Skandalo metu minėti net 8 įsivėlę Serie A lygos bei keli Serie B lygos klubai, tačiau išaiškiti ir nubausti tik keturi Serie A lygos klubai – čempionai Juventus, A.C. Milan, Fiorentina ir Lazio. Po tyrimo iš Juventus klubo atimti du paskutiniai čempionų titulai, planuota tris klubus (Juventus, Fiorentina ir Lazio) pašalinti iš Serie A, tačiau pašalintas tik Juventus, dar trys klubai nubausti švelnesnemis bausmėmis, atimant taškus paskutiniame ir sekančiame sezuonuose bei apribojant teisę sekančiame sezone dalyvauti Europiniuose klubų turnyruose. Vienas svarbiausių rungtynių suderinimo įrodymų – žiniasklaidoje paviešinti Juventus vadovo Luciano Moggi telefoninių pokalbių įrašai, atskleidžiantys rungtynių derinimą, nelegalius lošimus bei finansinių ataskaitų falsifikavimą. Iš pokalbių paaiškėjo, kad į skandalą įsivėlę Pierluigi Pairetto (UEFA teisėjų komiteto vienas vadovų), Giuseppe Pisanu (Italijos vidaus reikalų ministras), Marcello Lippi (buvęs Juventus ir Italijos rinktinės treneris). Policija tiria, ar į skandalą nėra įsivėlęs geriausiu 2006 m. pasaulio čempionato vartininku pripažintas Gianluigi Buffon, kiti žaidėjai, įtariami dalyvavę nelegaliuose lošimuose – Enzo Maresca, Antonio Chimenti ir Mark Iuliano. Skandalo metu atsistatydino Italijos futbolo federacijos prezidentas Franco Carraro, Juventus klubo direktorių taryba. Juventus klubo akcijų kaina nuo gegužės 9 iki gegužės 19 dienos krito 50%.


Kyla klausimas, ar žmonės ieškantys lengvų pinigų nepersistengia žaisdami su kitų likimais?..

Susiję straipsniai

Komentarai

aaa